پرش به محتوا

ساختار سمن

انجمن نجوم نیشابور

انجمن نجوم نیشابور یک سازمان مردم نهاد(سمن) است که پس از طی مراحل قانونی در نیشابور به عنوان یک سمن  نجومی به ثبت رسمی رسیده است.

سازمان های مردم نهاد ، گروه هایی هستند که توسط اعضای جامعه برای اهداف اجتماعی ، مدنی ، اخلاقی ، زیست محیطی و … تشکیل می شوند . این سازمان ها غیر انتفاعی هستند . یعنی برای به دست آوردن سود و کسب و کار به وجود نمی آیند .

سازمان مردم نهاد که ترجمه فارسی عبارت non-governmental organization (NGO) است که به معنی سازمان غیر دولتی بوده ، گروهی اجتماعی است که در کشور های پیشرفته جایگاه مهمی دارد .

سمن ها دارای یک هویت اجتماعی هستند ، هر چند در ابتدا ممکن است توسط یک فرد تاسیس شوند ، لیکن ماهیت اجتماعی آن ها را نمی توان انکار کرد .

همانطور که از اسم این گروه ها پیدا است ، آن ها نوعی سازمان هستند ؛ یعنی در آن ها تلاش جمعی هدفمند و فعالیت با تقسیم کار و مسئولیت به وضوح وجود دارد.

در واقع قلب تپنده ی هر سمن همکاری های گروهی بین اعضا است.

سازمان های مردم نهاد ، ویژگی هایی جدا نشدنی دارند که بدون هر کدام از آن ها ماهیت خود را از دست می دهند . این ویژگی ها عبارت اند از :

• عضویت داوطلبانه است
• تعیین اهداف و فعالیت ها بر اساس مشورت و همفکری اعضاء صورت می گیرد
• روابط اعضاء به صورت افقی است یعنی این روابط مبتنی بر برابری حقوق است
• این گروه ها نوعی واسطه میان دولت و مردم محسوب می شوند
• فعالیت سمن ها به صورت غیر انتفاعی بوده و برای کسب سود و منفعت انجام نمی گیرد.

قاعدتا چون انجمن نجوم همانطور که اسمش پیداست یک سمن نجومی است تمامی فعالیت های آن در راستای نجوم خواهد بود و نکته مهم اینکه همانطور که عنوان شدسمن ها واسطه میان مردم و دولت هستند. پس بهترین فضا را برای فعالیت های رسمی قابل قبول در راستای موضوع انجمن برای اعضا در راستای تصمیمات انجمن در شهر فراهم می کند و نیازی به طی بسیاری از مراحل پیچیده ادرای نیست.

و همچنین بزرگترین مشکل سمن ها به دلیل غیر انتفاعی بودن تامین منابع مالی جهت اجرای برنامه های مختلف خود است. از این رو دولت در جهت رفع این نیاز ها به سمن ها اجازه داده تا از طریق موراد زیر هزینه های جاری خود را تامین نماید.

  1. هدیه، اعانه و هبه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از داخلی و خارجی و دولتی و غیردولتی.
  2. وقف و حبس.
  3. وجوه حاصل از فعالیتهای انجام شده در چارچوب موضوع فعالیت، اهداف و اساسنامه سازمان و این آئین‌نامه.
  4. حق عضویت در سازمان.

سمن ها در راستای حفظ و بقا خود و همچنین اجرای هرچه بهتر اهداف پیش رو تمام هزینه ها کسب شده  از روش های فوق را در سه بخش زیر مجاز به استفاده می باشند :

  • مدیریت هزینه های جاری
  • مدیریت و ساماندهی اعضا
  • تهیه ملزومات آموزشی

سمن ها با ایجاد فضای قانونی در راستای فعالیت ثبت شده اش حضور فعال علاقمندان را می طلبد. قطعا با حضور هر چه بیشتر علاقمندان فعالیت ها طیف گسترده تری خواهد یافت و امکان برگزاری فعالیت های متنوع در قالب یک فضای قانونی برای دوستاران نجوم فراهم خواهد شد.